Instagram’dan İstediğim Verimi Neden Alamıyorum?

1.48 milyardan fazla aktif kullanıcı ile her geçen gün daha da popüler hale gelen Instagram, markaların pazarlama çalışmaları için çok değerli bir yere sahiptir. Her geçen gün kendini geliştiren Instagram, markalara müşterileriyle iletişim kurabilmeleri için benzersiz fırsatlar sunuyor. Günümüzde Instagram, en etkili pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştiği platformlar arasında yer alıyor.


Son zamanlarda markalardan sıkça şu şikayeti duyuyoruz: ‘’Her şeyi yapıyorum ancak Instagram algoritması beni anlamıyor, Instagram’dan istediğim verimi alamıyorum.’’ Şimdi, algoritmayı suçlamayı bırakalım ve nerede yanlış yaptığınıza birlikte bakalım. Çünkü, doğru strateji ve adımlarla Instagram’dan verim alamamak mümkün değil.

Bu yazımızda, markaların sıkça dert yandığı çok önemli bir konuya çözüm getiriyoruz. Instagram’dan istediğiniz verimi neden alamadığınızı merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.Hedefinizi Doğru Belirleyin

Markanız için doğru hedefler belirleyin: Örneğin, Instagram’da marka bilinirliğinizi mi arttırmak istiyorsunuz? Satışlarınızı mı arttırmak istiyorsunuz? Öncelikle hedefinizi doğru belirlemelisiniz. Eğer hedefinizi doğru belirlerseniz amacınıza yönelik stratejiler geliştirir ve içeriklerinizi bu doğrultuda planlarsınız.

Hedef Kitlenizi Doğru Tanımlayın

Markanızın hedef kitle analizini doğru yaptığınızdan emin olun, sizi çözüme götürecek en önemli noktalardan birisi bu adımda saklı. Demografik (yaş, cinsiyet, ırk ve etnik köken, eğitim seviyesi, gelir durumu, meslek, çalışma durumu vb.) ve psikografik (tutumları, arzuları, değerleri, yaşam tarzları ve kişilikleri vb.) analizle hedef kitlenize dair detaylı çıkarımlar yapabilir, markanız için doğru hedef kitleyi bulabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra hedef kitlenize uygun ve onların ilgisini çekecek içerikleri markanızla birleştirmeye dikkat etmelisiniz.

Rakip Analizi Yapın

Rakipleriniz kim? Instagram profilleri nasıl? Instagram’da neler yapıyorlar? Neyi iyi yapıyorlar, nerede hata yapıyorlar? Instagram’ın sunduğu hangi özellikleri kullanıyorlar? Hedef kitle iletişimleri nasıl? Fiyat politikaları ne? vb. soruları sorarak Instagram pazarındaki durumunuzu, sektörde neler olup bittiğini ve rekabet durumunu iyi analiz etmeli ve stratejinizi bu doğrultuda geliştirmelisiniz. Rakiplerinizin Instagram hesaplarını her daim takip etmelisiniz.


Swot Analizi Yapın

Her markanın güçlü ve zayıf yönleri ile önüne çıkacak fırsatlar ve tehditler vardır. Bunlar doğru bir şekilde analiz edildiğinde başarı yakalamak kaçınılmazdır. Markanızın güçlü yönlerini (S), zayıf yönlerini (W), karşınıza çıkabilecek fırsatları (O) ve tehditleri (T) analiz ederek mevcut durumunuzu anlayabilir ve ileriye dönük yol haritanızı belirlemede doğru stratejiler geliştirebilirsiniz.


Instagram Profilinizi Doğru İnşa Edin

Instagram profilinizi oluştururken kim olduğunuzu, hangi işi yaptığınızı, nerede yaptığınızı, hedef kitlenizin size nasıl ulaşabileceğini açıkça belirtmeli, güven oluşturmalısınız. Profilinizde yer alan link alanını marka stratejiniz doğrultusunda doğru bir şekilde kullanmalısınız. Hedef kitlenizin sizinle iletişime geçebilmesi için iletişim seçenekleri kısmından telefon ve mail adresinizi mutlaka belirtmelisiniz. Öne çıkanlar bölümünü markanıza uygun olarak kullanmalısınız. Profildeki içeriklerinizin görsel uyumuna da özen göstermelisiniz.


Yüksek Kaliteli Görseller Kullanın

Instagram’da paylaştığınız içeriklerdeki görseller mutlaka yüksek kalitede olmalı. Amacınıza uygun yüksek kaliteli görseller kullanıcıların içerik ve etkileşiminizi artıracaktır.


Instagram’ın Yeniliklerinden Yararlanın

Instagram her geçen gün kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Canlı yayın, reels, abonelik, gönderi sabitleme vb. gibi birçok özelliği kullanıma sundu ve önümüzdeki zamanlarda birçok yeni özelliği de sunmaya devam edecek gibi görünüyor. Instagram’ın bu gibi özelliklerinden mutlaka yararlanmalı, güncel olmaktan korkmamalısınız.


Trendleri Takip Edin

Gündemi ve trendleri sürekli takip ederek gerçek zamanlı pazarlama fırsatlarını değerlendirmelisiniz. Gündemdeki konuyu markanız ile ilişkilendirerek harika bir içerikle fırsata çevirebilir ve marka farkındalığı oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan, markanız ile gündemdeki konuyu ilişkilendirecek yaratıcı bir fikir, güzel bir tasarım ve zekice hazırlanmış bir metin, işte bu kadar!Reklam Verin

Instagram markalar için çok büyük ve değerli bir pazar yeri haline geldi. Haliyle bu platformda rekabet de gün geçtikçe artıyor. Artan rekabetle başa çıkamayan markalar ise ayakta kalamıyor. Rekabette kalabilmek için mutlaka Instagram reklamlarından faydalanmalısınız.